Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι ομάδα μαθητών του 38ου Λυκείου Αθήνας διακρίθηκε στο Μαθητικό Διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι» λαμβάνοντας «Τιμητικό ‘Επαινο». Ο διαγωνισμός οργανώθηκε από τη Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του ΥΠΠΕΘ και το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος.

Την ομάδα αποτέλεσαν οι Ειρήνη Βουρλιώτη, Νίκη Ραδιώτη και Αναστασία – Λεμονιά Τομαρά (μαθήτριες της Α’ Λυκείου) με επιβλέπουσα την εκπαιδευτικό Ελένη Κύτταρη. Η μαθητική ομάδα, μετά από έρευνα και μελέτη ιστορικών πηγών και αρχείων σχετικών με την ιστορία του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου και του Ολοκαυτώματος στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, δημιούργησε βίντεο με τίτλο : «ΘΥΜΑΜΑΙ…»

H ομάδα που διακρίθηκε θα συμμετάσχει σε ειδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος και θα πραγματοποιήσει εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κρατικό Μνημείο και Μουσείο του Άουσβιτς στην Πολωνία.

Δείτε το βίντεο ακολουθώντας τον σύνδεσμο: