Εuropean Parliament School Ambassadors in Covid-19 Times

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του 38ου ΓΕΛ Αθηνών στο Πρόγραμμα «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου-Εuropean Parliament Ambassador  School Programme (EPAS)» για δεύτερη σχολική χρονιά (2019-2020), με υπεύθυνες τις φιλολόγους-εκπαιδευτικούς και senior ambassadors Μαριάμ Γενεθλίου, Κυριακή Ξυναριανού και Ελένη Χαραλαμπάκη, πραγματοποιήθηκε η εξής δράση:

Με αφορμή την 9η Μαΐου, “Ημέρα της Ευρώπης”, η ομάδα του προγράμματος EPAS  του σχολείου μας, 38ου ΓΕΛ Αθηνών, αποδέχθηκε με χαρά την πρόσκληση της Senior Ambassador Marin Floricica και της ομάδας Epas Cnaic Alexandria του “Alexandru Ioan Cuza” National College, της Alexandria της Ρουμανίας για μια δράση διαδικτυακής επικοινωνίας  προσαρμοσμένη στις νέες συνθήκες  που προκάλεσε η πανδημία Covid-19.

Στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής συνεργασίας του προγράμματος EPAS, οι senior και junior ambassadors ανταλλάξαμε απόψεις, ιδέες και εμπειρίες σχετικά με τη συμμετοχή μας στο εν λόγω πρόγραμμα αλλά και τις εμπειρίες μας από την πρωτόγνωρη αυτή περίοδο του περιορισμού της καθημερινότητάς μας,  εγκαινιάζοντας μια φιλία ανάμεσα στα δύο εκπαιδευτικά ιδρύματα, που ελπίζουμε και θα προσπαθήσουμε να συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά.

Στη διαδικτυακή δράση συμμετείχαν οι junior ambassadors Ζωή Χαριτοπούλου από τη Γ΄Λυκείου, Νίκος Κουσιουρής, Μαρίνα Κρητικού, Νικολέτα Θεωνά και η  Παυλίνα Σίσκα από τη Β΄Λυκείου καθώς και η senior ambassador Κυριακή Ξυναριανού.

Στο σύνδεσμο που ακουλουθεί μπορείτε να δείτε απόσπασμα της διαδικτυακής δράσης

αλλά και τη σχετική  αφίσα που δημιουργήσαμε.