Κατά τη σχολική χρονιά 2020-2021, που δυστυχώς χαρακτηρίστηκε από την έξαρση της πανδημίας και την εξ αποστάσεως μαθησιακή διαδικασία, το σχολείο μας διοργάνωσε με επιτυχία ένα πρόγραμμα διαδικτυακής αδελφοποίησης eTwinning. Το πρόγραμμα φέρει τίτλο “AmbassadEUrs – Promoting EU values” και στόχευε στην ευαισθητοποίηση των μαθητών/ μαθητριών σχετικά με το ζήτημα εμπέδωσης, διαφύλαξης και προώθησης των θεμελιωδών αξιών του κοινού ευρωπαϊκού πολιτισμού, όπως της της προάσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της κοινωνικής ευαισθησίας και της προστασίας της ετερότητας.

Συνδιοργανώτρια χώρα ήταν η Ισπανία. Οι εταίροι του προγράμματος ήταν σχολεία από τις εξής χώρες:

• Ελλάδα
  • Ισπανία
  • Ιταλία
  • Ρουμανία
  • Τουρκία
  • Κροατία
  • Αρμενία
  • Γεωργία
  • Πολωνία
  • Αυστρία
  • Γαλλία
  • Πορτογαλία

Συμμετοχή στο πρόγραμμα είχαν 23 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, από την Α΄ και Β΄ Λυκείου με την εποπτεία 3 καθηγητριών. Από τον Οκτώβριο έως και τον Μάιο, πήραν μέρος στις διάφορες κοινές δραστηριότητες που διεξήχθησαν. Έτσι, είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν την αγγλική γλώσσα σε διάφορες περιστάσεις επικοινωνίας, να γνωρίσουν τη χρήση ψηφιακών εργαλείων ή να εξασκηθούν σε αυτή και να αναπτύξουν συνεργασία με μαθητές από άλλες χώρες. Οι δραστηριότητες στόχευαν στην ανάδειξη των κοινών πολιτισμικών αξιών, στον εντοπισμό και στον αναστοχασμό για επίλυση των κοινών προβλημάτων της Ευρώπης.

Παρά τη δυσμενή συγκυρία, το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε επιτυχώς σε όλες τις χώρες. Ελπίζουμε να υπάρξει η δυνατότητα για περαιτέρω ενδυνάμωση της συνεργασίας των σχολείων και σε άλλες δράσεις.

eBook του etwinning